Gospodarstwo Pasieczne (Pasieka Pszczela w Sance) - Pszczelnik.PL

BLOGBIAŁY NALOT NA MIODZIE

BIAŁY NALOT NA MIODZIE

BIAŁY NALOT NA MIODZIE

Skąd się bierze? Czy miód jest dobry czy się zepsuł lub sfermentował?

Wydobycie miodu z plastra wymaga poddania go sile odśrodkowej, jaką nadaje mu go wirówka, czyli urządzenie do którego wsadzamy odebrane z ula ramki. W procesie tym miód ulega mocnemu napowietrzeniu. Miód ścieka ze ścian wirówki i wydostaje się przez jej dolny otwór, gdzie prosto przez gęste sito trafia do odstojnika, z którego następnie miód rozlewany jest do słoików.

Pęcherzyki powietrza zatrzymane w rozlanym do słoików miodzie usiłują wydostać się ku górze, jednak niecałe powietrze zdąży wydostać się na powierzchnię, ponieważ miód w fazie patoki to bardzo gęsta ciecz. W ten sposób powietrze zamknięte w miodzie, w czasie krystalizacji czyli przejścia ze stanu patoki w krupiec, nadaje efekt przebarwienia czy nacieku. Szczególnie jest to widoczne w miodach ciemnych i szybko krystalizujących, gdzie jest przewaga glukozy. Takie przebarwienia nazywamy wykwitami, które przybierają przeróżne abstrakcyjne kształty.

BIAŁY NALOT MOŻE RÓWNIEŻ ŚWIADCZYĆ O OBECNOŚCI DROŻDŻAKÓW

W każdym nektarze można stwierdzić obecność drożdżaków, które zostają przenoszone przez pszczoły z powietrza do ula. Do nektarów zawierających dużo sacharozy, pszczoły dodają dużo enzymów, a wraz z nimi dużo inhibin, które niszczą drożdżaki. Do nektarów nie zawierających sacharozy lub posiadających jej bardzo mało, pszczoły dodają mało enzymów i inhibin, przez co drożdżaki z tego korzystają mając pożywkę w miodzie.

Stąd właśnie w miodach wysokoglukozowych, można zauważyć, że na powierzchni miodu i wzdłuż boków naczynia w którym się znajduje powstają białe wykwity, które powiększają się z czasem. To dowód na to, że drożdżaki żerują, wyjadają fruktozę, a pozostawiają rodzaj pianki z glukozy. To również jest dowód na to, że miód żyje, nie był poddany zbędnej obróbce termicznej i jest nadal aktywny biologicznie.

Dominująca ilość miodów na naszym rynku są mieszankami pochodzącymi „z unii europejskiej oraz spoza jej granic”, które podczas standaryzacji i mieszania ich ze sobą są poddawane wysokiej obróbce termicznej, zabijając jednocześnie ich żywą strukturę i pozbawiając ich naturalnych właściwości. Zabieg ten oprócz zwiększenia zysków ma wymiar praktyczno-techniczny dla dużych przetworców, ponieważ przy zautomatyzowanej lini produkcyjnej
trzeba uzyskać jednolity bardzo ciekły roztwór, którego swobodnie można rozlać przy wykorzystaniu pomp, nie ryzykując zatkaniem lub ich awarią, ponieważ mogło by to narazić firmę na straty.

 

Podsumowując:

– czytajmy etykiety z tyłu, wybierajmy miody Polskie, z danymi pasieki oraz najlepiej z jej adresem i numerem weterynaryjnym,
– jeśli kupujemy w nieznanym nam miejscu, wybierajmy miody skrystalizowane,
– nie kierujmy się wyglądem produktu, naturalne wykwity lub pianka u góry oznacza, że miód jest prawdziwy i wciąż aktywny biologicznie

 

Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij go, uświadom swoich bliskich 🙂

Chcesz wiedzieć więcej?
Odwiedź naszego facebook’a

Leave a comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *