Gospodarstwo Pasieczne (Pasieka Pszczela w Sance) - Pszczelnik.PL

UncategorizedMiód na nerki – jaki warto wybrać?

Miód na nerki – jaki warto wybrać?

Dieta ma bardzo duży wpływ na działanie wielu narządów. Same leki nie pomogą w poprawie pracy, np. jelit, jeśli będziemy jeść nieregularnie, tłusto i za dużo. To tylko przykład, ale wielu dolegliwości da się uniknąć lub wspomóc ich leczenie zmieniając nawyki żywieniowe na lepsze, włączając do diety zdrowe produkty. Jednym z nich jest prawdziwy miód, którego właściwości zdrowotne są bardzo szerokie. Skupimy się na jego wpływie na układ moczowy, bo wiele osób zmaga się z jego zaburzeniami. Czy miód może coś pomóc na nerki? Tak!

Miód rozszerza naczynia krwionośne nerek

Miód zawiera mało białka oraz jonów sodu i chloru, dzięki temu korzystnie wpływa na drogi moczowe. Spożywanie miodu pomaga usunąć obrzęki pochodzenia sercowego i naczyniowego. Miód zwiększa filtrację kłębkową, bo rozszerza naczynia krwionośne nerek. Jest to szczególnie ważne w schorzeniach nerek, które powodują skąpomocz. Pamiętajmy przy tym, że podstawą jest picie dużej ilości wody, która rozpuszcza złogi i pomaga usunąć je z organizmu. Zaleca się trzy łyżki miodu dziennie, żeby wspomógł pracę nerek (za Detelef Mix ‘Miód dla zdrowia i urody’, 2010 r.).

Wybieraj ciemne miody

Miód zawiera też arbutynę-naturalną substancję, która odpowiada za dezynfekcję dróg moczowych. Arbutyna jest wykorzystywana w produkcji wielu leków, a największe jej stężenie znajdziemy w miodach o ciemnej barwie. Dużo zawiera jej miód wrzosowy, dlatego, że jest ona podstawowym składnikiem wrzosu i mącznicy- rośliny, która rośnie na wrzosowiskach. Co ważne, miód wrzosowy zalecany jest szczególnie u mężczyzn od 40 roku życia – jako środek profilaktyczny. Ma on bowiem działanie moczopędne i przeciwzapalnie, przez co leczniczo wpływa na schorzenia gruczołu krokowego. Wartościowym składnikiem miodu są także olejki eteryczne i żywice. Są one obecne w miodach spadziowych. Dzięki nim miody te działają przeciwzapalnie, rozkurczająco i przeciwdrobnoustrojowo. Mają przez to pozytywny wpływ na schorzenia układu moczowopłciowego. Co ciekawe,w kamicy nerkowej zaleca się przyjmować miód spadziowy łącznie z sokiem z rzodkwi lub z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny (za E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, “Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze”, 2002 r.). Cenna dla pszczół i osób borykających się z problemami z układem moczowym jest także nawłoć. Roślina, z której nektaru powstaje wartościowy miód nawłociowy, a jej ziele jest wykorzystywane w fitoterapii.  Miód nawłociowy działa moczopędnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo na układ moczowo-płciowy. Warto po niego sięgać w obrzękach, zaburzeniach oddawania moczu, nadciśnieniu. Poprawia mikcję moczu – oddawanie moczu w przypadku przerostu i zapalenia gruczołu krokowego (za Różański H., Floroterapia – leczenie za pomocą kwiatów. Kwiat nawłoci – Flos Solidaginis, Porady na zdrowie, nr 39, 2016, s. 10–12. ).

Jak spożywać miód w celach leczniczych?

W schorzeniach układu moczowego zaleca się przyjmowanie 2-4 łyżek dziennie miodu. Przyjmuje się, że jedna łyżka stołowa zawiera 20 g miodu. Najlepiej przyjmować go na godzinę przed jedzeniem – prosto ze słoika lub po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie lub w naparze ziołowym, a nawet w lekko ogrzanej wodzie mineralnej (za E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, “Leki z pasieki”, 2005 r.)

Proste przepisy z miodem na problemy z układem moczowym

Przepisy pochodzą z książki “Miód dla zdrowia i urody”Detlef Mix, wydanie z 2010 r. Znajdziecie tam więcej przepisów na dolegliwości układu moczowego. Miód żurawinowy

  • 250 g żurawiny
  • 100 g miodu
  • niewielka ilość wody do gotowania

Żurawiny gotujemy, aż popękają. Studzimy masę do ok. 40 stopni i dodajemy miód. Mieszamy i próbujemy. Jeśli jest za mało słodkie to dodajemy odrobinę więcej miodu. Jemy łyżeczką. Żurawina przeciwdziała infekcjom pęcherza moczowego. Miód ananasowy

  • 1 duży plaster dojrzałego ananasa
  • 1 łyżka miodu

Ananas pokroić na małe kawałki i zalać miodem. Odstawić na kilkanaście minut i zjeść. Miód i ananasy są bogate w enzymy. W ananasie znajdziemy bromelinę- substancję hamującą procesy zapalne. Kuracja ziołowa na nerki

  • po 10 g nawłoci, skrzypu polnego, krwawnika pospolitego, jasnoty białej, szczawiu, czosnku
  • miód

Taką mieszankę zalewamy 2 litrami wrzącej wody i parzymy przez 10 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu napar słodzimy miodem. Pijemy w porcjach przez cały dzień. Kuracja powinna być kontynuowana przez dwa miesiące.

Related tags

Leave a comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *