Gospodarstwo Pasieczne (Pasieka Pszczela w Sance) - Pszczelnik.PL

BLOGWosk pszczeli – a co to ??

Wosk pszczeli – a co to ??

CZYM JEST WOSK PSZCZELI I DO CZEGO JEST WYKORZYTYWANY?

Wosk pszczeli – jeden z cennych produktów pszczelich, powstających przy produkcji miodu. Jest jakby materiałem do budowy plastrów miodu, wydzielany przez specjalne gruczoły woskowe, znajdujące się w odwłoku pszczoły robotnicy. Dla pszczelarzy stanowi dodatkowe źródło zarobku, a dla różnych gałęzi przemysłu jest naturalnym i biologicznie czystym surowcem. Produkuje się z niego m.in. farmaceutyki, kosmetyki, naturalne świece woskowe czy pielęgnacyjne kosmetyki nabłyszczające do domu.

Dziś przybliżę Wam jak możemy w domowych warunkach wykorzystać wosk pszczeli i czego może być zamiennikiem.

Naturalne świecie z wosku pszczelego

Najpierw napiszę Wam dlaczego warto zamienić zwykłe parafinowe świece na te z wosku pszczelego czy sojowe. Trzema głównymi materiałami, z których tworzy się świece to wosk pszczeli, stearyna i parafina.

Wosk pszczeli jest produktem w 100% naturalnym i bezpiecznym. Wytwarzany jest on przez pszczoły w wieku od 10 do 18 dni w gruczole woskowym zastygając na tzw. lustrach woskowych w postaci drobnych łusek. Podczas spalania takiej świecy w domu unosi się zapach miodu i wosku pszczelego, dodatkowo jonizując powietrze i wpływając korzystnie na nasze zdrowie.

Świece produkowane z parafinypozyskiwane są z ropy naftowej. Ostatnie badania wykazują że świece parafinowe palone w zamkniętych pomieszczeniach, bez obiegu powietrza, wytwarzają… szkodliwe i toksyczne substancje jak alkany, alkeny, ketony, toluen czy benzol.

Stearyna jest alternatywą dla parafiny i jednoczenie jest jej bardziej ekologiczną wersją. Pozyskiwane jest z oleju palmowego lub kokosowego. Może być też wytarzane z tłuszczu zwierzęcego. Problem z pozyskiwaniem stearyny polega na tym, że do wytworzenia tego surowca, najpierw potrzeba założyć‡ plantacje z której będzie się™ pozyskiwało surowiec, a co za tym idzie potrzebne jest do tego miejsce. Pod plantacje palmowca bardzo czę™sto wypala się™ lasy deszczowe. W ten sposób ekologiczne świece stają… się™ już nie takie ekologiczne.

Świeca sojowa jest w 100% naturalna, nietoksyczna, wegańska oraz przyjazna środowisku. Nie zawiera pochodnych ropy naftowej, ftalanów, barwników i konserwantów.

Świece z wosku pszczelego możemy dostać w różnych formach. Są świece w szklanych słoiczkach z dodatkami np. z olejkiem z trawy cytrynowej. Świece marki Pszczelnik.PL są odlewamy ręcznie, wykorzystywany jest wosk prosto z pasiek.

Dodawane są do niego olejki eteryczne ze wspomnianej trawy cytrynowej o intensywnym zapachu cytrusów lub naturalne olejki eteryczne grejpfrutowe. Połączenie łagodnego zapachu wosku pszczelego ze świeżym aromatem olejków poprawia nastrój, działa relaksująco.

Mnie też bardzo podobają się świece z węzy pszczelej. Zwijane są ręcznie i są tak bardzo naturalne. Pamiętam takie świece u mojej babci. Dostępne są również w zestawach w formie długich świec.

Palą się dłużej niż zwykłe świece i nadają wnętrzu naturalnego miodowego aromatu. Pachną miodem, musicie to sprawdzić! Coś niesamowitego! W sklepie Wcinaj miód dostaniecie wersje w różnych kształtach, na przykład w formie ulu czy plastry miodu. To naprawdę inny wymiar świec do domu!

Kosmetyki

Kosmetyki z woskiem pszczelim cenione są za działanie nawilżające, docierając do głębszych warstw skóry. Zapobiegają również utracie wody z naskórka, wyróżniając się kompleksowym działaniem. Nawilżające działanie wosku pszczelego sprawia, że skóra jest miękka, gładka, elastyczna i dotleniona. Regularna aplikacja tego wyrobu na skórę usprawnia produkcję i wydajność włókien elastynowych i kolagenowych, dając świeży i zdrowy wygląd skórze twarzy i całego ciała. Używałyście kosmetyków z dodatkiem wosku pszczelego albo jeszcze lepiej z jadem pszczelim? Oto kilka propozycji.

Wosk pszczeli jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry i włosów:
– kremów do twarzy
– peelingów i żeli pod prysznic
– balsamów i pomadek do ust
– odżywek i masek do włosów
– produktów do depilacji owłosienia
– balsamów do ciała

Dla Was też mini przepis na mini kosmetyk;)

Krem z woskiem pszczelim:

  • 15 ml wody różanej
  • 15 g wosku pszczelego
  • 15 ml oleju kokosowego
  • –5 ml oliwy z oliwek
  • kilka kropli ulubionego olejku aromatycznego – > opcjonalnie

Składniki podgrzać, wymieszać, a następnie wystudzić.

„chemia” z dodatkiem wosku pszczelego

Chemię naszą domową możemy równie dobrze zamienić na produkty z dodatkiem wosku pszczelego. Osobiście nie wiedziałam, że istnieje aż tyle produktów i zastosować ich z dodatkiem tego cennego surowca.

Wosk pszczeli używany jest do:
– produkcja klejów
– produkcja preparatów do czyszczenia soczewek, podłóg
– wytwarzanie środków uszczelniających
– produkcja woskowanego papieru

Leave a comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *